Bir obezite Kliniği’nde, dil sürçmesi ile başlayan dünyanın en kapsamlı ve en önemli halk sağlığı araştırması.

Categories:

Okuyacağınız yazı, çocukluk çağında cinsel istismar konusundan bahsetmektedir. Yaşadığınız deneyimler sebebiyle üzerinizde üzücü ve tetikleyici etkiler oluşturabilir. Kendinizi huzursuz hissetmenize sebep olacaksa ya da olduğu anda okumayı bırakmanızı ve derin nefes egzersizi yapmanızı tavsiye ederim.

1985 yılında, ABD San Diego’da, Halk Sağlığı üzerine araştırma yapan Doktor Vincent Felitti, 5 yıldır üzerinde çalıştığı araştırması sırasında, obezlik sorunu olan hastalarının yarısından fazlasının, üstelik tam da istedikleri gibi kilo verdikleri, görünüşte herşeyin gayet yolunda gittiği zamanda programı, kliniği, tedaviyi yarıda bırakıp çekip gittiklerini görüyor ancak nedenini bir türlü anlayamıyordu. 150 kg fazlası olan insanlar, tam 50 kilosunu kaybetmiş ve gayet de iyi gidiyorlarken, hiç bir açıklama yapmadan programı bırakıyorlardı. Araştırmasını olumsuz etkileyen hastalarının bu eğiliminin sebebini bulmak için, programı bırakanlarla görüşmeye başladığında, 25 yılı bulacak ve 17 bin kişi üzerinde yürütülecek dünyanın en kapsamlı halk sağlığı araştırmasının da adımını attığının farkında değildi muhtemelen.

Önce, hastaların dosyalarına göz gezdirdi. Programı yarıda bırakanların tamamı, doğduklarında normal kiloda olan ve yavaş yavaş değil, tam tersi birden bire aşırı kilo almış ve o şekilde kalmış kişilerdi. Kilo verseler bile bir süre sonra yeniden, üstelik bu sefer daha fazlasını alıyorlardı. Bu bilgiden sonra, programı bırakanlardan bir kaç yüz tanesi ile yüz yüze görüşme yapmak ve en başta hazırladıkları soruları bir kez daha sormak istedi. Haftalarca, hiç bir farklı ya da garip bir durumla karşılaşmadı.. Sorular; doğduğunda kaç kiloydun, İlkokula başladığında kaç kiloydun, Liseye başladığında kaç kiloydun, kaç yaşında cinsel hayatın başladı, kaç yaşında evlendin.. diye devam edip gidiyordu. Soruları arka arkaya sorarken Doktor Felitti’nin dili sürçer ve cinsel hayatın kaç yaşında başladı? yerine, ilk cinsel deneyimin sırasında kaç kiloydun? diye sorar. Aldığı cevap, 20 kilo olur. Aldığı cevabı algılayamaz ve yeniden aynı şekilde, ilk cinsel deneyimini yaşadığında kaç kiloydun diye sorar. Kadın gözyaşları içinde, 4 yaşındaydım ve babamla yaşadım diye cevap verir. Doktor Felitti, 23 yıllık doktorluk hayatındaki ikinci ensest vakası ile karşı karşıya olduğunu farkeder. Oysa sonrasındaki araştırma, olayın gerçek yüzünü ortaya çıkaracaktır. Aynı soruyu diğer hastalarına sormaya başladığında, bütün hastaların hemen hemen hepsinde çocukluk çağında cinsel istismar vakası ortaya çıkar. Doktor Felitti, bu doğru olamaz, doğru olsaydı tıp fakültesinde bana bundan bahsederlerdi diye düşünür o zamanlar. Zamanın genel geçer eğitiminde adı bile geçmeyen bir durumdur çocukluk çağında yaşanan cinsel istismar. Freud bile, histeri sorunu yaşayan kadın hastalarının çocukluk çağında cinsel istismara uğradıklarını farkedip, çocuklukta maruz kalınan ensest ve cinsel istismarın, ileriki yıllarda psikolojik sorunlara yol açtığını farkedip bunu dillendirdiğinde, o kadar çok tepki çekmiş ve zamanın diğer uzmanları tarafından o kadar eleştirilmiştir ki, geri adım atıp, bu iddiasını geri çekmek zorunda kalmıştır.

Doktor Felitti’ye dönecek olursak, hastalarını yönlendiriyor olduğundan şüphelenip, bir sonraki 100 hastasını, 5 farklı meslektaşı ile görüştürür. Sonuç yine aynıdır. Programı yarıda bırakmış ve yeniden görüşmeye çağrılmış 286 kişinin çoğu, çocuk yaşta iken cinsel istismara uğramıştır.

Sonrasında başlayan ve 25 seneyi bulan Adverse Childhood Experinces, ‘Çocukluk Çağı Olumsuz Tecrübeler’ araştırması, yetişkinlik çağında fiziksel, duygusal, psikolojik rahatsızlıklar yaşayan kişilerin, çocukluk çağında cinsel ve/veya fiziksel, pisikolojik, duygusal istismara maruz kaldıklarını, yaşadıkları tecrübelerin ileriki hayatlarında ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğunu ortaya çıkarır.

Nedenleri, nasılları ve sonuçları sonraki yazılarımızda.

Kaynak: The Adverse Childhood Experiences

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Find US

Address
123 Main Street
London EC1 4UK

Hours
Monday–Friday: 09:00–17:00
Saturday & Sunday: 11:00–15:00